PROCEDURY ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE

 

PROCEDURY ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO OBOWIĄZUJĄCE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 18 IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W TARNOWIE

 

I. INFORMACJE WSTĘPNE

1. Procedury ujęte w tym dokumencie opracowane zostały na podstawie wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

2. Kompetencje do podejmowania rozstrzygnięć w zakresie szczegółowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Jana Kochanowskiego w Tarnowie, w tym zorganizowanie higienicznych i bezpiecznych warunków na jej terenie, posiada dyrektor tej szkoły. Podejmując szczegółowe decyzje, konkretne rozwiązania, czasowe ograniczenia itp. – dyrektor kieruje się m.in. koniecznością pogodzenia dbałości o zdrowie fizyczne z dbałością o zdrowie psychiczne, ogólną sytuacją epidemiologiczną; dyrektor uwzględnia też specyfikę szkoły, mi.in. warunki lokalowe, liczbę i liczebność oddziałów, zasoby kadrowe.

3. W trosce o zdrowie uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane są szczepienia zalecane zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na dany rok (w tym Załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2022 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 85).

4. Niniejsze procedury należy upowszechnić wśród całej społeczności szkolnej. Obowiązują one uczniów i ich rodziców/opiekunów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz inne osoby przychodzące do szkoły.

5. W sytuacjach nieuregulowanych w niniejszych procedurach głos rozstrzygający ma dyrektor szkoły.

 

II. ORGANIZACJA ZAJĘĆ

1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Także rodzice i opiekunowie, którzy przyprowadzają dziecko do szkoły i/lub je ze szkoły odbierają, nie mogą mieć objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

2. Ze względu na ciągle wysoką absencję chorobową uczniów i personelu szkoły do odwołania obowiązuje zakaz wchodzenia do budynku szkolnego rodziców/opiekunów przyprowadzających dzieci do szkoły i odbierających je po zakończonych zajęciach.

3. Rekomenduje się, by uczniowie docierali do szkoły pieszo lub na rowerze czy hulajnodze. Codzienna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.

4. Rekomenduje się, aby uczniowie po wejściu do szkoły zdezynfekowali dłonie, korzystając z ustawionych przy wejściach stacji do dezynfekcji. Uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych (np. alergie, uporczywy świąd) nie mogą korzystać z powszechnie dostępnych środków wiruso-, bakterio- i grzybobójczych, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły powinni umyć ręce ciepłą wodą i mydłem.

5. Rekomenduje się ograniczenie przebywania w szkole osób z zewnątrz (np. reprezentantów wydawnictw edukacyjnych czy podmiotów działających na polu oświaty, wychowania i kultury, przedstawicieli instytucji wspomagających szkołę w realizacji jej zadań statutowych itp.). W przypadku konieczności załatwienia przez wymienione osoby ważnych spraw na terenie szkoły, są one zobowiązane do przestrzegania regulaminu szkoły, w szczególności procedur związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym. Dodatkowo zaleca się higienę rąk. Zakazuje się wstępu na teren szkoły osobom z objawami infekcji lub choroby zakaźnej.

6. Aby zapewnić szybką i skuteczną komunikację z rodzicami/opiekunami ucznia, rodzice/opiekunowie powinni zgłaszać wychowawcy, a wychowawca sekretarzowi szkoły zmiany dotyczące numerów telefonów i adresów zamieszkania. W kontaktach z rodzicami/opiekunami w pierwszej kolejności zaleca się kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

7. Do pomiaru temperatury ciała używa się tylko termometrów bezdotykowych, które znajdują się na wyposażeniu szkoły (m.in. w gabinecie pielęgniarki oraz w sekretariacie szkoły).

8. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję bądź chorobę zakaźną, ucznia należy odizolować w wyznaczonym do tego pomieszczeniu (sala nr 8) i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania dziecka ze szkoły.

9. Nauczyciele sprawujący na korytarzach dyżury podczas przerw powinni tak koordynować przemieszczanie się uczniów, by uniemożliwić ich nadmierne grupowanie się.

10. Obowiązują ogólne zasady higieny:

- częste mycie i/lub dezynfekcja rąk (konieczna po przyjściu do szkoły, po skorzystaniu z toalety, przed spożyciem posiłku),

- ochrona podczas kichania i kaszlu,

- unikanie dotykania okolic oczu, nosa i ust,

- niedzielenie się zaczętym jedzeniem.

11. Infrastruktura szkoły, sprzęt, przybory sportowe i materiały wykorzystywane podczas zajęć muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących.

12. Sale lekcyjne muszą być wietrzone podczas przerw po każdej lekcji, a osobą odpowiedzialną za otwarcie okien jest nauczyciel kończący lekcję w danej sali. Przy sprzyjającej pogodzie należy wietrzyć sale także podczas zajęć. Części wspólne (korytarze) wietrzone są co najmniej raz na godzinę (w trakcie, gdy odbywają się lekcje – by uniknąć przeciągów); odpowiedzialni za to są pracownicy obsługi. Także pomieszczenia świetlicy należy wietrzyć przynajmniej raz na godzinę, a odpowiedzialnymi za to są wychowawcy świetlicy.

13. Zaleca się, by przy sprzyjającej pogodzie lekcje wychowania fizycznego i część zajęć świetlicowych przeprowadzać na świeżym powietrzu.

14. Zaleca się, aby uczniowie nie zabierali ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) plecaka/tornistra, przyborów szkolnych, obuwia, odzieży i innych rzeczy używanych przez dziecko.

15. Rekomenduje się ograniczenie kontaktów personelu kuchennego i pracowników administracji oraz obsługi sprzątającej z uczniami oraz nauczycielami.

16. Zobowiązuje się pielęgniarkę szkolną do opracowania i upowszechnienia zasad korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz informacji o godzinach jego pracy.

17. Zobowiązuje się personel gabinetu stomatologicznego do opracowania i upowszechnienia zasad korzystania z gabinetu stomatologicznego oraz informacji o godzinach jego pracy.

18. Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznych procedur bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie szkoły z uwzględnieniem:

- specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć świetlicowych i pozalekcyjnych oraz zwiększonej liczebności oddziałów,

- zaleceń wskazanych w wytycznych MEiN, MZ, GiS,

- aktualnych przepisów prawa.

19. Dyrektor szkoły wprowadzi – jeśli zaistnieje taka potrzeba – dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/ opiekunami prawnymi.

 

III. HIGIENA, CZYSZCZENIE, DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ I POWIERZCHNI

1. Rekomenduje się, aby wszystkie osoby trzecie, które wchodzą do szkoły (w tym rodzice uczniów), zachowały higienę rąk – dezynfekowały je, wykorzystując stacje do dezynfekcji.

2. Zaleca się regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne czyszczenie i napełnianie dozowników z mydłem.

3. Dyrektor i wicedyrektorzy szkoły codziennie monitorują prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne i/lub opiekuńczo-wychowawcze, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, mycie powierzchni dotykowych (poręczy, klamek, włączników światła, myszek komputerowych i klawiatury komputerowej, aparatów telefonicznych w sekretariacie, świetlicy, pokoju nauczycielskim itp.) oraz powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków.

4. Dyrektor i wicedyrektorzy szkoły monitorują wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

5. W pomieszczeniach, w których zamontowano systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, przeprowadza się kontrolę pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz wymiana filtrów powietrza zgodnie z zaleceniami producenta), a w trakcie użytkowania stale monitoruje się bezpieczeństwo systemu.

6. Pracownicy obsługi, używając środków do dezynfekcji pomieszczeń, przedmiotów i powierzchni, muszą ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów tak, aby uczniowie i nauczyciele nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

7. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych muszą znajdować się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynami do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji. Wychowawcy zobowiązani są okresowo przypominać wychowankom zasady mycia rąk i ich dezynfekcji.

8. Pracownicy obsługi zobowiązani są do bieżącego dbania o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym o ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.

9. Sale lekcyjne i pomieszczenia świetlicy szkolnej należy wietrzyć regularnie (zgodnie z zaleceniem w punkcie II.20.) .

10. Należy regularnie opróżniać i czyścić kosze na odpady.

11. Udostępniając infrastrukturę szkoły podmiotom zewnętrznym, dyrektor szkoły ustala z tym podmiotem zasady korzystania z udostępnianej infrastruktury, w tym zapoznaje je z niniejszymi procedurami.

 

IV. GASTRONOMIA

1. Przy organizacji żywienia (kuchnia, jadalnia, inne pomieszczenia przeznaczone do przygotowywania posiłków i ich spożywania) należy przestrzegać warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa.

2. Korzystanie z posiłków przygotowanych w szkolnej kuchni odbywać się może tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

 

V. POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYSTĄPIENIA OBJAWÓW INFEKCJI LUB PODEJRZENIA CHOROBY ZAKAŹNEJ U PRACOWNIKÓW

1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej.

2. W szkole znajduje się wydzielone i wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyn do dezynfekcji pomieszczenie (sala nr 8), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów choroby infekcyjnej.

3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy objawów choroby zakaźnej dyrektor szkoły odsuwa go od wykonywanych czynności. Jeżeli

zachodzi taka konieczność, wzywa pomoc medyczną (w zależności od oceny stanu chorego – pielęgniarkę szkolną i/lub pogotowie ratunkowe).

4. W miejscach, gdzie przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi infekcję lub chorobę zakaźną, przeprowadza się dodatkowe sprzątanie i dezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty, włączniki światła itp.).

5. Zaleca się bieżące śledzenie obowiązujących przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego oraz informacji Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

VI. ORGANIZACJA UROCZYSTOŚCI SZKOLNYCH (AKADEMIE OKOLICZNOŚCIOWE, DYSKOTEKI, ZABAWY KARNAWAŁOWE, POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW, PASOWANIE NA UCZNIA ITP.)

1. Na zorganizowanie uroczystości każdorazowo należy otrzymać zgodę dyrektora szkoły.

2. Uroczystości szkolne nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną wynikającą z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

3. Należy odstąpić od zorganizowania zaplanowanej uroczystości klasowej w sytuacji, gdy w oddziale odnotowuje się wśród uczniów wysoką absencję chorobową.

4. W uroczystości mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

5. Należy poinformować wszystkich uczestników uroczystości (uczniów, towarzyszących im rodziców, ew. inne towarzyszące osoby, pracowników szkoły) o procedurach dotyczących przebywania na terenie szkoły oraz dodatkowych wytycznych związanych z organizacją uroczystości.

6. Przy wejściu do budynku należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

7. Należy umożliwić wszystkim osobom skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki. Rekomenduje się, aby uczestnicy po wejściu do budynku w pierwszej kolejności umyli ręce wodą z mydłem.

8. Należy zapewnić płyn dezynfekcyjny w sali, w której zorganizowany zostanie poczęstunek, i przy toaletach.

9. Należy wietrzyć sale, miejsca do spożywania posiłków oraz części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, a sale do tańczenia/zabaw/prezentacji artystycznych częściej.

10. W przypadku ograniczenia uroczystości do uczniów danej szkoły rekomenduje się, aby przy stoliku siedziały razem osoby z jednego oddziału/klasy.

11. Rekomenduje się zwiększoną częstotliwość (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni dotykowych (tj.: poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł) oraz miejsc wspólnie użytkowanych (tj.: toalety, podłogi, blaty).

 

VII. ORGANIZACJA WYJŚĆ GRUPOWYCH, WYCIECZEK, RAJDÓW, WYJAZDÓW NA TZW. ZIELONE I BIAŁE SZKOŁY

1. Uwzględniając pozytywny wpływ wycieczek szkolnych na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego, na jakość relacji rówieśniczych oraz doceniając wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, rekomenduje się ich organizowanie na wszystkich etapach edukacji.

2. Wycieczki klasowe i międzyoddziałowe, rajdy szkolne, wyjścia grupowe do kina, teatru, muzeum, na wystawy, warsztaty, zawody sportowe, przeglądy artystyczne, konkursy itp. należy organizować w sposób bezpieczny i z zachowaniem reguł sanitarnohigienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej. Organizator powinien na bieżąco aktualizować wiedzę oraz zmieniającą się sytuację epidemiologiczną na terenie, na który udają się uczniowie.

3. Organizator jest zobowiązany dostosować zasady organizacji wycieczki, wyjścia, rajdu itp. do obowiązujących przepisów prawa.

4. W wycieczce, rajdzie, wyjściu, wyjeździe mogą brać udział osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

5. Należy odstąpić od zorganizowania zaplanowanej wycieczki klasowej/międzyoddziałowej w sytuacji, gdy w oddziałach, z których rekrutują się uczestnicy wycieczki, odnotowuje się wśród uczniów wysoką absencję chorobową.

6. Każdy uczestnik wycieczki bezwzględnie musi być zaopatrzony w środki ochrony indywidualnej (maseczki) i używać ich w miejscach, gdzie jest to wymagane oraz na każde polecenie kierownika wycieczki lub opiekuna.

7. Organizator powinien poinformować uczestników wycieczki, wyjścia, wyjazdu rajdu (a także rodziców/opiekunów uczniów uczestniczących w wydarzeniu) o obowiązujących zasadach i ograniczeniach (w tym o niedzieleniu się rozpoczętym jedzeniem, niespożywaniu pokarmów i picia napojów z tych samych naczyń, co inni uczestnicy wycieczki).

8. Podczas wycieczek autokarowych w jednym pojeździe mogą się znajdować uczniowie z najwyżej dwóch oddziałów. Zaleca się, by uczniowie z dwóch różnych oddziałów zajęli na czas podróży stałe miejsca w wydzielonych częściach autokaru (np. przód i tył pojazdu; prawa i lewa strona autobusu).

9. W przypadku korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego (np. komunikacja miejska, kolej) rekomenduje się korzystanie z jednorazowych maseczek higienicznych zasłaniających usta i nos oraz – w miarę możliwości – unikania styczności z osobami niebędącymi uczestnikami wycieczki.

10. W przypadku korzystania z form żywienia zbiorowego zaleca się, by przy stolikach, w miarę możliwości, siedzieli tylko uczestnicy danej wycieczki. Ponadto należy zadbać, by personel świadczący uczestnikom wycieczki usługę gastronomiczną stosował się do wytycznych przygotowanych dla podmiotów gastronomicznych.

11. Zaleca się, żeby podczas wycieczek z noclegiem uczestnicy wycieczki byli – w miarę możliwości – kwaterowani na wydzielonych piętrach i mieli wydzielone sanitariaty (w celu uniknięcia kontaktu z innymi gośćmi pensjonatu, schroniska, hotelu itp.). Należy dopilnować, by podmiot realizował usługę hotelarską zgodnie z obowiązującymi zaleceniami służb sanitarnych.

12. Zaleca się także skorzystanie w odpowiednim zakresie z wytycznych dla branż innych niż gastronomiczna czy hotelarska.

13. Rekomenduje się taką organizację wycieczki, wyjścia, rajdu itp., która ograniczy kontakty z osobami niebędącymi uczestnikami danego wydarzenia także w innych miejscach (np. w muzeum, na parkingach).