PORADNIK DLA RODZICA PIERWSZOKLASISTY

Poradnik dla rodzica pierwszoklasisty

 

Szanowni Państwo, drodzy Rodzice!  
Podjęcie nauki w szkole to duże wyzwanie dla dziecka i rodzica. Liczymy, że nasz poradnik ułatwi przygotowanie przyszłego ucznia.


Jak postępować, zanim dziecko przekroczy próg szkoły?


1. Rozmawiaj z dzieckiem o szkole w czasie wakacji.

Najlepiej, gdy rodzice zaczynają rozmowy już w czasie wakacji i przygotowują dziecko stopniowo. Trzeba malucha uspokoić i zapewnić, że może pytać o wszystko, co jest niejasne i niepokojące. Można odnieść się do własnych miłych wspomnień.


2. Pozytywnie nastaw swoje dziecko do nauki w szkole.

Pokaż mu, że dzięki nauce będzie samodzielne. Gdy nauczy się czytać, przeczyta samo ulubioną bajkę. Gdy nauczy się liczyć, będzie samodzielnie płacić za cukierki w sklepie i jeszcze policzy resztę. Pokaż, że nauka to praktyczna rzecz w życiu codziennym. Nie wywieraj na nie presji, nie strasz niepotrzebnie. Szkoła ma być również przygodą i dobrą zabawą.


3. Tłumacz dziecku, jak ma się zachowywać w szkole.

Wyjaśnij dziecku, że w szkole należy słuchać i respektować polecenia nauczyciela – tak jak w domu słucha mamy i taty. Wtedy łatwiej mu będzie dostosować się do szkolnych wymagań. Powinno darzyć szacunkiem starszych i inne dzieci. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości. Ucz je samodzielności, odpowiedzialności, wyrabiaj poczucie obowiązku.


4. Przygotuj dziecku miejsce do nauki.

Znajdźcie wspólnie miejsce, kącik, gdzie nic nie będzie rozpraszać uwagi dziecka. Wyznaczcie miejsce na tornister, książki, zeszyty, przybory szkolne.


5. W czasie wakacji przyprowadź dziecko do szkoły.

Spokojnie zapoznaj z nowym miejscem: salą, korytarzami, łazienką, stołówką, boiskiem. Szkoła jest wtedy „pusta”, ale pracownicy oprowadzą po budynku. Zgłoś się w sekretariacie. Obejrzyjcie wszystko powoli.


6. Dostarcz kopię oceny dojrzałości szkolnej Twojego dziecka do sekretariatu szkoły, którą otrzymałeś z Przedszkola (do 20 sierpnia ).

To pozwoli przyszłemu wychowawcy przygotować  i zaplanować pracę wychowawczą i dydaktyczną. Szkoła przestrzega ustawy o ochronie danych osobowych i wszystkie informacje wykorzystywane są tylko do procesu dydaktycznego.

 

7. Przygotuj z dzieckiem wyprawkę – koniecznie w czasie wakacji.

Zakup przyborów szkolnych może być doskonałą zabawą.
Oto lista niezbędnych rzeczy pierwszoklasisty:

  • plecak – taki, który będzie służył dziecku przez najbliższe 3 lata (lekki, usztywniony – koniecznie sprawdź wagę samego plecaka!).  Plecak na kółkach nie jest polecany przez ortopedów.
  • zeszyty 16-kartkowe w kratkę i w linie (kolorowe) – od razu warto kupić kilka
  • zeszyt do kontaktów nauczyciela z rodzicami (16-kartkowy)
  • piórnik (jeden!) – pozostaw wybór dziecku, ale zadbaj, aby nie był „ogromny”
  • gumka myszka
  • ołówki (kilka średniej miękkości)
  • temperówka
  • pióro na naboje – dobre
  • linijka
  • nożyczki
  • klej w sztyfcie
  • kredki ołówkowe – niełamliwe
  • teczki A4 (3x)
  • teczka na materiały plastyczne (do pozostawienia w klasie), a w niej:

-  kredki świecowe

 - plastelina

-  farby plakatowe, 3 pędzelki (o różnej grubości)

-  blok techniczny

-  blok rysunkowy

- bloki rysunkowe i techniczne z kolorowymi kartkami

- papier kolorowy (nie samoprzylepny)

  • strój sportowy (biała bawełniana koszulka, ciemne spodenki)
  • strój galowy na uroczystości szkolne (biała bluzka, koszula, granatowa lub czarna spódniczka, spodnie)
  • obuwie zmienne na jasnej podeszwie (w worku)
  • śniadaniówka

Zestaw podręczników do nauczania zintegrowanego oraz do języka angielskiego – odbiór za potwierdzeniem na pierwszym zebraniu we wrześniu.
Na wszystkie książki i zeszyty prosimy założyć okładki, a następnie podpisać je na okładce z przodu – nie w środku.
Katechizm do religii należy zakupić we własnym zakresie.
    

Jak postępować, gdy dziecko przekroczy próg szkoły?

1. Rozpoczęcie roku szkolnego: 4 września 2023 roku.

W tym dniu spotykamy się w  sali gimnastycznej na inauguracji  roku szkolnego oraz uroczystym ślubowaniu. Ten dzień warto przeżyć odświętnie. Rozpoczęcie nauki warto potraktować jako dzień wyjątkowo radosny, a nie przykry obowiązek. Można wybrać się na spacer, na lody; na pewno pozostawić wybór pierwszoklasiście. Potem przygotować tornister i jego wyposażenie na następny dzień. W kolejnych dniach nadzoruj pakowanie plecaka, żeby dziecko miało w nim wszystkie potrzebne podręczniki, zeszyty i przybory, a nie zabierało zbędnych rzeczy.


2. Przez pierwsze tygodnie (może nawet cały miesiąc) dzieci będą objęte szczególną troską.

Rodzice mogą odprowadzać swoje dziecko na wyznaczone miejsce (szatnia), skąd z całą klasą pod opieką wychowawcy idzie na lekcje. Pamiętaj,  im wcześniej Twoje dziecko będzie przychodzić na lekcje z klasą i nauczycielem – bez rodzica, tym szybciej się usamodzielni. Dzieci ze świetlicy szkolnej również odbierze nauczyciel.

3. Wyjaśnij dziecku, że nauczyciel to również przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać i zwrócić się o pomoc.

Zależy nam, aby szkoła była dla dziecka drugim domem; aby z radością przychodziło na lekcje, by z niecierpliwością czekało na spotkanie ze swoją panią oraz koleżankami i kolegami z klasy. Dołożymy wszelkich starań, aby dziecko czuło się w szkole dobrze i bezpiecznie.


4. Liczymy na owocną współpracę  z rodzicami.

Nie traktuj wywiadówki jako przykrego obowiązku. Twoja współpraca z wychowawcą na pewno wyjdzie maluchowi na dobre – kto zna go lepiej niż Ty? Dzięki rozmowie z nauczycielem możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Również uwagi wymienione z innymi rodzicami mogą okazać się pomocne. Korespondencja w zeszycie kontaktowym to nie „uwagi”, ale informacje o zachowaniu i pracy ucznia na lekcji. Niekiedy są bardzo lakoniczne ze względu na ograniczony czas, więc jeśli masz wątpliwości, kontaktuj się z nami osobiście.

5. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko korzystało ze świetlicy, koniecznie wypełnij wniosek.

 

Opracowała: mgr Barbara Wrona